Urlop Macierzyński
Urlop macierzyński to pierwszy z urlopów związanych z rodzicielstwem. Jest to czas kiedy kobieta sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem oraz zbiera siły po porodzie. Urlop ten jest obowiązkowy. Rozpoczyna się automatycznie w dniu narodzin dziecka.
- Czym jest urlop macierzyński i komu przysługuje
- Ile trwa urlop macierzyński
- Urlop macierzyński przed porodem
- Wzór wniosku
- Przepisy prawa
Czym jest urlop macierzyński i komu przysługuje
Urlop macierzyński to pierwszy z urlopów związanych z rodzicielstwem. Jest to czas kiedy kobieta sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem oraz zbiera siły po porodzie. Urlop ten jest obowiązkowy. Nie można z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Pracodawca który dopuści w czasie urlopu macierzyńskiego kobietę do pracy narusza przepisy Kodeksu pracy za co może grozić grzywna (jest to wykroczenie przeciwko prawom pracownika).
Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się automatycznie w dniu narodzin dziecka (dzień ten jest pierwszym dniem korzystania przez kobietę z urlopu macierzyńskiego). O urlop ten nie trzeba wnioskować. Do pracodawcy należy dostarczyć jedynie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Ile trwa urlop macierzyński
Czas trwania urlopu zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i przedstawia się następująco (Art. 180 § 1 k.p.).
Liczba dzieci urodzonych w jednym porodzie | Czas trwania urlopu macierzyńskiego (w tygodniach) |
1 | 20 |
2 | 31 |
3 | 33 |
4 | 35 |
5 i więcej | 37 |
Należy przy tym pamiętać, że urlop macierzyński (jak również rodzicielski i ojcowski) udziela się w pełnych tygodniach. Tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Urlop macierzyński przed porodem
Kobieta ma prawo wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem (Art. 180 § 2 k.p.). Celem takiej możliwości jest ochrona zdrowia kobiety w ostatnim okresie ciąży. Jest to prawo kobiety co oznacza, że kobieta może z urlopu przed porodem skorzystać lub zachować cały jego wymiar po porodzie. Może również zdecydować o wykorzystaniu przed porodem mniej niż 6 tygodni.
Aby uzyskać urlop macierzyński przed porodem należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek w tej sprawie (wzór 1). Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku kobiety i nie może go odrzucić.
Maksymalny 6 tygodniowy wymiar urlopu przed porodem określa się w stosunku do przewidywanej daty porodu wskazanej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim. Przekroczenie tego terminu z powodu opóźnienia w porodzie nie stanowi naruszenia przepisów Kodeksu pracy.
Wzór wniosku
Przepisy prawa
Kodeks pracy
Art. 180
§1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
§2. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
§3. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w § 1.