Choroba na Urlopie Macierzyńskim lub Urlopie Rodzicielskim

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego może przytrafić się każdemu z rodziców. Oba te urlopy łącznie trwają przecież rok. Trudno sobie zatem wyobrazić sytuację aby w tak długim okresie nie dopadło nas chociażby zwykłe przeziębienie. Powstaje zatem pytanie. Czy w związku z chorobą zmienia się nasza sytuacja w zakresie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego oraz pobieranych zasiłków?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego nie przerywa tych urlopów. To oznacza, że nawet jeżeli poprosiliśmy lekarza o wystawienie zwolnienia z pracy (zatajając informację, że jesteśmy na urlopach macierzyńskim lub rodzicielskim) nic z nim nie możemy zrobić. Dostarczenie takiego zwolnienia do pracy nie wywoła żadnych skutków. Cały czas będziemy pozostawać na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i pobierać zasiłek macierzyński.

Zwrócić należy również uwagę, że będąc na urlopach macierzyńskim lub rodzicielskim nie mamy ubezpieczenia chorobowego. To oznacza, że nie możemy w tym czasie pobierać zasiłku chorobowego na podstawie zwolnienia lekarskiego. Dlatego dostarczenie do pracy takiego zwolnienia nic nie zmieni w zakresie rodzaju pobieranego  zasiłki. Będziemy w dalszym ciągu pobierać zasiłek macierzyński. Pobieranie zasiłku chorobowego nie będzie możliwe.

Warto natomiast zastanowić się nad podjęciem pewnych działań w przypadku jeżeli będąc na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim zachodzimy w kolejną ciążę i jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez całą lub większą część ciąży będziemy chorzy (tak np. rokuje lekarz prowadzący ciążę). W takim przypadku może nam się opłacać rezygnacja z urlopu rodzicielskiego, powrót do pracy z jednoczesnym wręczeniem zwolnienia lekarskiego. Opłacalność tej operacji polega na tym, że wysokość zasiłku macierzyńskiego jest niższa niż zasiłku chorobowego wypłacanego w okresie ciąży dlatego warto zastanowić się nad „przejściem” na świadczenie o wyższej wartości. Szczegóły zostały opisane w artykule „Ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego”.

Może Ci się również spodoba